اخبار

تغییرات بیمه رانندگان جاده ای و ابر بحران کمبود راننده در بخش مسافر

تغییرات-بیمه-رانندگان-جاده-ای-و-ابر-بحران-کمبود-راننده-در-بخش-مسافر

بیمه رانندگان: تاریخچه و اصلاحات

در تاریخ ۱۳۷۹/۲/۱۸، با تصویب مجلس شورای اسلامی، قانونی تصویب شد که حق بیمه را بر عهده خود رانندگان قرار داد و دولت نیز با پرداخت ۱۰ درصد و ۱۷ درصد به ترتیب از این حمایت کرد. این قانون، با دستور معاول اول رئیس جمهور دولت اجرایی شد. تبصره ۳ این قانون نیز تمامی شرکت‌ها و مؤسسات حمل و نقل بار و مسافر بین شهری را به تحویل کالا یا مسافر به راننده‌ای که دفترچه کار معتبر ندارد، از آن خودداری کنند.

متأسفانه، این بند از سوی مجریان قانون (سازمان راهداری) اجرا نشد و این موجب شد که رانندگان صوری از این یارانه بهره‌مند شوند و دولت ناتوان در پرداخت بدهی‌ها به تأمین اجتماعی شود.

در بخشنامه ۱۴۰۲، با بارگذاری دفترچه رانندگان در سامانه کارت هوشمند و برخورد با شرکت‌هایی که اقدام به صدور صورت وضعیت بدون اعتبار دفترچه نموده بودند، بخش مسافر از رانندگان صوری پاکسازی شد.

اصلاحات دوم در جهت ایجاد تعادل در پرداخت حق بیمه برای رانندگان جدید و قدیمی اعمال شد. رانندگان قدیمی با پرداخت حق بیمه در مهلت مقرر، از معافیت حق بیمه بهره‌مند شدند. رانندگان جدید نیز با پرداخت حق بیمه، از معافیت حق بیمه بهره‌مند شدند. در این اصلاحات، داشتن فرم‌های تأمین اجتماعی برای صدور پروانه فعالیت الزامی شد.

در اصلاحات سوم، در تاریخ ۹۷/۱/۱، سهم دولت از بیمه رانندگان جدید حذف شد و رانندگان موظف به پرداخت ۲۷ درصد حق بیمه شدند. این تغییرات منجر به تحولاتی در بیمه رانندگان شد که تأمین اجتماعی با روش‌های مختلف تلاش کرد تا تعادل را برقرار کند.

به طور خلاصه، تاریخچه و اصلاحات در حوزه بیمه رانندگان نشان می‌دهد که این حوزه با چالش‌های مختلفی مواجه بوده و همچنان نیاز به تلاش و اصلاحات بیشتر دارد تا به یک سیستم پایدار و عادلانه دست یابد.

author-avatar

درباره مدیریت جی بار

سلام الهه خواجه هستم بر خلاف رشته دانشگاهیم که علوم تربیتی هست و با علاقه انتخابش کردم ،گرایش زیادی به حوزه طراحی وب سایت و طراحی گرافیک دارم و تمام تلاشم رو میکنم تا هروز به دانشم اضافه کنم و در این مسیر موفق بشم و ازش لذت ببرم

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *